Gminna Biblioteka Publiczna w Grębkowie


grebkow02Włączając się w obchody Roku Augusta Cieszkowskiego
zorganizowaliśmy oprócz konkursów plastycznych, konkurs wiedzy o życiu i twórczości filozofa.
Dnia 28 kwietnia br. zostały przeprowadzone eliminacje gminne. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
I tak w kategorii I uczniowie szkół podstawowych:
I miejsce zajęła Adrianna Zagdańska z kl. IV z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Grębkowie
II miejsce Kamila Rudnicka z kl. V z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Grębkowie
III miejsce Zuzanna Wołoncewicz z kl. IV z Publicznej Szkoły Podstawowej w Trzebuczy
A wyróżnienia otrzymali: Kinga Żaboklicka z kl. VI z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopciach, Anna Niewiatowska z kl. V z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Grębkowie, Julia Sprzonczak z kl. IV z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopciach, Mateusz Pachnik z kl. V z Publicznej Szkoły Podstawowej w Trzebuczy, Honorata Abramowska z kl. VI z Publicznej Szkoły Podstawowej w Trzebuczy, Cezary Wrzosek z kl. V z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopciach.
W kategorii II uczniowie z gimnazjum, dyplom i I miejsce wywalczyła Marta Miszczak, II – Aleksandra Pawlak, III miejsce zdobyły ex aequo Paulina Błaszkiewicz i Patrycja Wróblewska, IV miejsca wywalczyły: Natalia Błaszkiewicz, Elwira Sprzonczak i Weronika Kowalczyk.
Wszystkim laureatom gratulujemy, dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.
grebkow06

grebkow01

grebkow02

grebkow03

grebkow04

grebkow05 • Najbliższe wydarzenia

  27 września Koło PTTK „Łaziki” organizuje XXI rajd „Witamy jesień u Augusta Cieszkowskiego” (do Wierzenicy).

  We wrześniu w Luboniu odbędzie się rajd pieszy po miejscach związanych z Augustem hr. Cieszkowskim i bł. Edmundem Bojanowskim. W kwartalniku „Nauka” ukaże się artykuł Mędrzec z Wierzenicy W dwusetną rocznicę urodzin Augusta Cieszkowskiego autorstwa członka korespondenta PAN prof. Zbigniewa Kundzewicza.

  2 października Towarzystwo Miłośników Ziemi Swarzędzkiej planuje wieczornicę „Cieszkowski w pamiętniku Klary Dembińskiej” (w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu).

  16 października KUL, Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli organizuje międzynarodową konferencję „Aktualność myśli Augusta Cieszkowskiego. W dwusetną rocznicę urodzin”.

  Około połowy października odbędzie się walne zgromadzenie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk ku czci Augusta Cieszkowskiego – krótki referat, odczytanie fragmentów tekstów, wystawa. Kolejna książka o Cieszkowskim wydana przez Uniwersytet Przyrodniczy powinna ukazać się w październiku.

  Na jesień Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Forum Lubońskie im. A. Cieszkowskiego wyda publikację Wybitni Wielkopolanie – bł. Edmund Bojanowski i August hr. Cieszkowski. Wydanie książki połączone będzie z sympozjami oraz spotkaniami i konkursami.

  14 listopada Archiwum Państwowe w Poznaniu organizuje spotkanie z cyklu „Popołudnie z dokumentem” zatytułowane August Cieszkowski (1814-1894) - w 200 rocznicę urodzin. Obejmuje ono wystawę, wykłady, prezentację archiwaliów i eksponatów muzealnych. Odbędzie się ono w Archiwum Państwowym w Poznaniu, ul. 23 Lutego 41/43 oraz w Muzeum Historii Miasta Poznania (Oddział MNP) – ratusz.

  21-23 listopada Dni Patrona Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

  Na listopad i grudzień planowana jest w hallu Urzędu Miasta Luboń wystawa historyczna pod hasłem „Architektura szkoły oraz folwarku Augusta hr. Cieszkowskiego” połączona z wieczorem historycznym.

  PTPN planuje (11 grudnia?) w swojej siedzibie konferencję naukową poświęconą Augustowi Cieszkowskiemu.
 • biblioteka
 • cieszkogalerie