Życiorys
August Cieszkowski przyszedł na świat 12 września 1814 w Suchej koło Węgrowa na Podlasiu. Wcześnie w 1818 r. stracił, zmarłą we Włoszech, matkę. Po jej śmierci ojciec Wincenty Paweł Cieszkowski powierzył go opiece baronowej de la Haye. Po powrocie do kraju (zabór rosyjski) kontynuował edukację w szkole średniej w Warszawie a ukończył ją w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Berlinie. Dużo podróżował po Europie. W 1838 obronił doktorat z filozofii w Heidelbergu. Ponownie podróżował po zachodniej części Europy. Wróciwszy współzakładał i aktywnie działał w piśmie literacko-naukowym „Biblioteka Warszawska”. Aresztowany przez władze carskie za swoją działalność po uwolnieniu przenosi się do zaboru pruskiego. 2 lipca 1842 r. nabywa Wierzenicę, będzie to jego najważniejsza siedziba. Wkrótce stanie się Wielkopolaninem z wyboru. Z perspektywy czasu zyska miano zasłużonego dla regionu w XIX wieku. Współtworzył w 1848 r. Ligę Narodową Polską, był posłem do parlamentu pruskiego w latach 1848-1855 i 1859-1866, od jesieni 1860 r. przewodniczącym Koła Polskiego. Nie przyjął w 1850 r. teki pruskiego ministra finansów. Wielokrotnie zabiegał o powołanie uniwersytetu w Poznaniu. Jako jeden z współtwórców Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk trzykrotnie był wybierany jego prezesem; 1857-1858, 1861-1868, od 1885 do śmierci. W 1870 r. założył Wyższą Szkołę Rolniczą w Żabikowie, której nadał imię zmarłej w 1861 r. żony Haliny. W 1873 został wpisany w poczet członków krakowskiej Akademii Umiejętności. Zmarł 12 marca 1894 r. w Poznaniu, pochowany w kaplicy grobowej rodu w kościele św. Mikołaja w Wierzenicy. Szlachcic herbu Dołęga, otrzymał tytuł hrabiowski. Był ziemianinem, filozofem, działaczem społecznym i politycznym. Autorem kilkudziesięciu publikacji z różnych dziedzin nauki pisanych po polsku, niemiecku i francusku. Szeroko znanym przez elity i świat naukowy ówczesnej Europy.
Zgromadził bogaty księgozbiór, liczący do 40 tysięcy woluminów, obejmujący prace z filozofii, nauk społecznych i przyrodniczych, matematyki, ekonomii rolnictwa i techniki. Posiadał także kilkaset obrazów i szereg rzeźb. Zbiory te uległy zniszczeniu i rozproszeniu podczas II wojny światowej.
Miał dwóch synów – Krzysztofa i Augusta Adolfa „Gugę”. Młodszy, August w latach 1923-1925 prezesował Poznańskiemu Oddziałowi Towarzystwa Popierania Polskiej Nauki Rolnictwa i Leśnictwa. Po przewrocie majowym był senatorem II RP. W odrodzonej Polsce realizując myśl i wolę ojca 9 lipca 1919 r. aktem darowizny przekazał folwark żabikowski na rzecz Wszechnicy Piastowskiej › Uniwersytet Poznański. Za środki z jego parcelacji zostało wybudowane Collegium Cieszkowskich.
Ewa i Włodzimierz Buczyńscy & WJK