STANOWISKO RADY MIASTA POZNANIA z dnia 3 września 2014 r.
Na wniosek prof. Antoniego Szczucińskiego 3 września 2014 roku została podjęta uchwała w sprawie stanowiska Rady Miasta Poznania w związku z 200. rocznicą urodzin Augusta Cieszkowskiego.
W związku z 200. rocznicą urodzin Augusta Cieszkowskiego
Dwieście lat temu, 12 września 1814 r. urodził się wybitny filozof, ekonomista, działacz społeczny i polityczny, hrabia August Cieszkowski. Był jednym z najwybitniejszych intelektualistów europejskich XIX wieku, człowiekiem o zadziwiającej wszechstronności zainteresowań.
Jego związki z Poznaniem, w którym mieszkał przez ostatnie lata swojego życia rozpoczęły się w latach czterdziestych XIX wieku, kiedy przyjechał do Wierzenicy i aktywnie uczestniczył w życiu społecznym oraz politycznym Wielkopolski i Europy. Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk, którym kierował przez trzy, podejmował parlamentarne próby utworzenia uniwersytetu w Poznaniu, założył i wyposażył materialnie Wyższą Szkołę Rolniczą w Żabikowie. Głosząc filozofię czynu i optymistyczne przekonanie o możliwości ukształtowania sprawiedliwego ustroju społecznego opartego na powszechnej edukacji i pokojowym współdziałaniu państw, widział w tych postulowanych przemianach szczególne posłannictwo narodu polskiego. Łączył w swojej wizji świata głęboką religijność, mesjanizm narodowy i – oparty na wiedzy naukowej – pozytywistyczny program działań gospodarczych.
Rada Miasta Poznania – wspominając postać Augusta Cieszkowskiego – podkreśla jego znaczenie dla dziejów Wielkopolski i Poznania oraz aktualność jego patriotycznego i pozytywistycznego przesłania.
Rada Miasta zwraca się do Prezydenta Miasta Poznania o podjęcie działań na rzecz ustanowienia, wspólnie z Powiatem Poznańskim, Nagrody im. Augusta Cieszkowskiego przyznawanej osobom szczególnie zasłużonym w rozwoju aglomeracji poznańskiej.
Przewodniczący RMP
(-) Grzegorz Ganowicz