Noc Kościołów Drewnianych


nocZwiązek Międzygminny „Puszcza Zielonka” oraz Gmina Swarzędz i Gmina Czerwonak zapraszają 6 września na kolejną w tym roku edycję Nocy Kościołów Drewnianych. Tym razem na bis w ramach obchodów 200-letniej rocznicy urodzin wybitnego Wielkopolanina Augusta Cieszkowskiego odbędą się dwa koncerty w drewnianych kościołach pw. Św. Józefa w Kicinie oraz Św. Mikołaja w Wierzenicy.

W Kicinie o godz.18.00 wystąpi zespół Gospel Joy, który olśniewa profesjonalnym brzmieniem, wielką pasją, niespotykaną radością i energią. Jako jedyny polski chór gospel występował w USA, a także na prestiżowym Festiwalu Gospel w Amsterdamie. Gospel Joy jest laureatem I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Chórów Gospel w Osieku. W 2013 roku został półfinalistą ogólnopolskiego konkursu „Mam Talent” w TVN.

W Wierzenicy o godz. 20.00 wystąpi zespół Trebunie-Tutki, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej.

W trakcie wieczoru zaplanowano projekcje filmu o szlaku kościołów drewnianych oraz zwiedzanie świątyń z udziałem księdza lub regionalisty.
W Wierzenicy zobaczyć będzie można wystawę o Auguście Cieszkowskim na 200-lecie urodzin.

Program:

W Kicinie w kościele pw. Św. Józefa:
godz.18.00 – koncert zespołu Gospel Joy godz.
19.30 – zwiedzanie kościoła godz.
20.00 – film o Szlaku Kościołów Drewnianych wokół „Puszczy Zielonka”

W Wierzenicy w kościele pw. Św. Mikołaja
godz. 19.00 – film o Szlaku Kościołów Drewnianych wokół „Puszczy Zielonka”
godz. 19.30 – zwiedzanie kościoła godz.
20.00 – koncert zespołu Trebunie-Tutki,
godz. 21.30 – dodatkowe zwiedzanie kościoła oraz film o Szlaku Kościołów Drewnianych wokół „Puszczy Zielonka”.

Z myślą o widzach organizatorzy uruchomili dodatkowe połączenia autobusowe.

Dojazd ze Swarzędza:
S4
os. Leśne 18:12 i 20:55
Raczyńskiego 18:28 i 21:03
Rynek 18:36 i 21:11

S3
Rynek 18:37 i 21:12
Kobylnica 18:50 i 21:25
Wierzenica 18:55 i 21:30
Karłowice 19:05 i 21:40

Powrót do Swarzędza
S3
Karłowice 19:06 i 21:41
Wierzenica 19:16 i 21:51
Kobylnica 19:21 i 21:56
Rynek 19:34 i 22:09

S4
Rynek 19:35 i 22:10
Raczyńskiego 19:44 i 22:19
os. Leśne 19:52 i 22:27

Dojazd z Poznania: Parking przy katedrze, wyjazd godz. 17:15, koszt 20 zł

Milena Kuleczka
Zespół ds. Turystyki
Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” • Najbliższe wydarzenia

  27 września Koło PTTK „Łaziki” organizuje XXI rajd „Witamy jesień u Augusta Cieszkowskiego” (do Wierzenicy).

  We wrześniu w Luboniu odbędzie się rajd pieszy po miejscach związanych z Augustem hr. Cieszkowskim i bł. Edmundem Bojanowskim. W kwartalniku „Nauka” ukaże się artykuł Mędrzec z Wierzenicy W dwusetną rocznicę urodzin Augusta Cieszkowskiego autorstwa członka korespondenta PAN prof. Zbigniewa Kundzewicza.

  2 października Towarzystwo Miłośników Ziemi Swarzędzkiej planuje wieczornicę „Cieszkowski w pamiętniku Klary Dembińskiej” (w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu).

  16 października KUL, Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli organizuje międzynarodową konferencję „Aktualność myśli Augusta Cieszkowskiego. W dwusetną rocznicę urodzin”.

  Około połowy października odbędzie się walne zgromadzenie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk ku czci Augusta Cieszkowskiego – krótki referat, odczytanie fragmentów tekstów, wystawa. Kolejna książka o Cieszkowskim wydana przez Uniwersytet Przyrodniczy powinna ukazać się w październiku.

  Na jesień Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Forum Lubońskie im. A. Cieszkowskiego wyda publikację Wybitni Wielkopolanie – bł. Edmund Bojanowski i August hr. Cieszkowski. Wydanie książki połączone będzie z sympozjami oraz spotkaniami i konkursami.

  14 listopada Archiwum Państwowe w Poznaniu organizuje spotkanie z cyklu „Popołudnie z dokumentem” zatytułowane August Cieszkowski (1814-1894) - w 200 rocznicę urodzin. Obejmuje ono wystawę, wykłady, prezentację archiwaliów i eksponatów muzealnych. Odbędzie się ono w Archiwum Państwowym w Poznaniu, ul. 23 Lutego 41/43 oraz w Muzeum Historii Miasta Poznania (Oddział MNP) – ratusz.

  21-23 listopada Dni Patrona Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

  Na listopad i grudzień planowana jest w hallu Urzędu Miasta Luboń wystawa historyczna pod hasłem „Architektura szkoły oraz folwarku Augusta hr. Cieszkowskiego” połączona z wieczorem historycznym.

  PTPN planuje (11 grudnia?) w swojej siedzibie konferencję naukową poświęconą Augustowi Cieszkowskiemu.
 • biblioteka
 • cieszkogalerie